Coronacupen

 

CoronaCupen SFIC deltävling 4

CoronaCupen SFIC deltävling 3

I deltävling 3 vill vi se hur ni förknippar några olika teman med våran underbara ras – Irish Cob, använd er fantasi, tolkningen är fri!
Tävlingen är öppen för alla, även de som ej tidigare deltagit i deltävling 1 och/eller 2.

Klass 1. Tema Maskerad/Tokrolig bild
Klass 2. Tema SFIC (Svenska Föreningen för Irish Cob)
Klass 3. Tema Blommor/Sommar
Klass 4. Tema SH (Svenska Hästavelsförbundet)
Ej bidrag tagna på Friends Arena, Djurens Helg, Falsterbo eller Hästivalen Skara.

Domare: Petra Alm och kollegor på SH.

RESULTAT:

https://www.facebook.com/groups/127838233917311/permalink/3551935981507502/

 

VINNARE OCH RESULTAT EFTER DELTÄVLING 2:

CoronaCupen deltävling 2

Deltagarpoäng  +3 p/klass

Klassvinnare  +5 p.

Bästa flätningen (bäst av alla 4 klasser) +5 p.

_______________________________________________________________________________

Häst 1 – Cecilia von Braun – 3 + 3 + 3= 9 p.

Häst 2 – Katarina Haglund Lavén – 3 + 5 + 3= 11 p.  VINNARE i klass Manfläta.

Häst 3 – Matilda Norman – 3 + 3 + 3 + 5 + 5= 19 p.  VINNARE i klass kreativ fläta

Häst 4 – Lisa Magnusson – 3 + 3 + 3 + 3= 12 p.

Häst 5 – Mirre Mikkola-Bergqvist – 3 + 3 + 5 + 3 p= 14 p.  VINNARE i klass svansfläta

Häst 6 – Åsa Olsson – 3 + 3 + 3 + 5= 14 pVINNARE i klass trollfläta

Häst 7 – Frida S/Frida M – 3 + 3 + 3 = 9 p

Häst 8 – Therese Laurent – 3 + 3 = 6 p.

Häst 9 – Tina Sjöholm – 3 + 3= 6 p.

Häst 10 – Matilda/Tina Sjöholm – 3 = 3 p.

Häst 11 – Fanny Willén – 3 + 3 = 6 p.

Häst 12 – Annette L Sjöberg – 3 = 3 p.

Ställning i CoronaCupen efter deltävling 2.

37 poäng – Matilda Norman

30 poäng – Fanny Willén, Mirre Mikkola-Bergqvist

29 poäng – Ebba Jonsson, Åsa Ohlsson Nyström, Frida Slotte/Frida Muistama

28 poäng – Lisa Magnusson

26 poäng – Cecilia von Braun, Katarina Haglund Lavén

24 poäng – Tina Sjöholm, Annette L Sjöberg

22 poäng – Camilla Hedberg, Therese Laurent

19 poäng –  Azemina Delic, Anna Medeveda, Cecilia von Braun

18 poäng – Cecilia von Braun

17 poäng – Cecilia von Braun x 2, Pia Davidsson, Tina Sjöholm

16 poäng – Camilla Etell, Maria Gustavsson, Lise-Lott Johansson, Tina Örje

15 poäng – Frida Karlqvist, Linda Stenström, Karin Dahlén, Camilla Hedberg, June Jansson, Inga-Lena Andersson

14 poäng – Pia Davidsson, Helene Bengtsson

13 poäng – Margareta Sjödin, Therese Laurent, Louise Bergqvist

 

 

KLASSVINNARE OCH RESULTAT EFTER DELTÄVLING 1: